הלבנת הון

הלבנת הון
בשנת 2000 נחקק בישראל חוק איסור הלבנת הון. החקיקה בוצעה על רקע הדרישות הבינלאומיות שקבע ארגון ה-FATF  ולאור רצונה של מדינת ישראל לעמוד בדרישות אלו ולהצטרף למאמץ הבינלאומי במאבק בהלבנת הון.

קרן המטבע הבינלאומית מעריכה את היקף ההון המופק מפשיעה חמורה בכ- 5%-3% מן התוצר הכלל עולמי, היקף הלבנת ההון בישראל מוערך בסך של כ- 50-20 מיליארד ש"ח בשנה.

בעשורים האחרונים התפתחה בעולם התובנה כי ההתמודדות עם ארגוני הפשיעה מחייבת שינוי תפיסה והעיקרון העומד בבסיס החשיבה החדשה הינו כי על רשויות האכיפה להטמיע את התפיסה לפיה המרדף אחר הכסף אינו חשוב פחות מתפיסת העבריין.

 

מהי הלבנת הון
הלבנת הון הינה ביצוע פעולה ברכוש שמקורו בפשיעה – בעבירות המכונות "עבירות מקור" (כגון: סחר בסמים, סחיטה, רצח, ניהול וארגון הימורים בלתי חוקיים, מעילות וגניבות, שוחד, סחר בלתי חוקי בנשק וסחר בבני אדם), במטרה להסתיר או להסוות את מקורו של הרכוש, את זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו, להטמיעו ברכוש לגיטימי ולהכינו לשימוש חוזר.

 

עונש:
החוק מורכב משלוש עבירות עיקריות: שתיים מהן (רכוש שמקורו, במישרין או בעקיפין בעבירה/ רכוש ששימש לביצוע עבירה) מסכנות  את העבריין בקבלת עונש מאסר של עד שבע שנים ואילו השלישית (רכוש שאיפשר ביצוע עבירה), למאסר של עד עשר שנים. העבריין מלבין ההון מסתכן בחילוט או החרמת רכושו הבלתי חוקי, הקפאת חשבון הבנק והטלת עיצומים כספיים לרבות קנסות כבדים בהתאמה לעבירה.

 

פתיחת ההליך הפלילי
לאחר חקירה סמויה ארוכה, לרוב ההליך יחל בזימון לחקירה, ברשות המיסים או במשטר, לא פעם בסיום החקירה ייעצר.  חשוב לזכור כי לכל חשוד ישנה זכות להתייעץ עם  עורך דין  החל משלב זה וללא כל קשר למידת וחומרת העבירה בה הוא נחשד, עורך דין עידן לוי מומחה לתחום הלבנת הון יוכל לייעץ כיצד לנהוג בחקירה, כיצד להשיב ובאיזה אופן, למזער נזקים כבר בתחילת החקירה, דבר אשר יכול להיות כבד משקל כאשר ייפתח המשפט.

בכל מקרה של חשד, האשמה או זימון לחקירה בנוגע להלבנת הון – עו"ד עידן לוי יעמוד לצידכם.

בכל שאלה, בכל שאלה, מוזמנים לפנות בטלפון או במייל

לתיאום פגישת יעוץ צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן