יצוג קטינים

האחריות הפלילית על קטינים אשר ביצעו עבירות פליליות היא בין הגילאים 12 ועד 18. מתחת לגיל 12 לא תחול אחריות פלילית על הקטין ולכן לא יכול להיות מוגש כנגדו כתב אישום, מעל גיל 18 הופך הקטין לבגיר על כל המשמעויות המשפטיות.

חוק הנוער קובע כי את זכויות הקטין בחקירה משטרתית, לקטינים זכויות יתר מאשר לבגירים, לדוגמא על המשטרה יש לזמן את הקטין לחקירה משטרתית באמצעות ובידיעת לפחות אחד מההורים, וההורים יכולים ללוות את הילד במהלך החקירה ולהיות נוכחים בה, אלא בחריג ובאישור קצין משטרה, אם אף אחד מההורים לא נמצא, ניתן לבצע את החקירה גם בנוכחות בן משפחה אחר.

את החקירה עצמה יבצע חוקר נוער מוסמך, בדומה לבגיר גם לקטין יש את הזכות לשמור על שתיקה ולא לענות על שאלות שעלולות להפליל אותו. הוא יכול להיוועץ עם עורך דין לפני החקירה ולהיות מלווה על ידי עורך דין במהלכה, את החקירה ניתן לבצע רק בשעות היום וחריגה מכך צריכה להיות בנימוק מיוחד שיכתב ע"י קצין משטרה ויצורף לתיק החקירה.

משמעות החקירה הפלילית של קטין

רישום פלילי, תיק פתוח/תיק סגור בנסיבות מסוימות קל וחומר הרשעה בפלילים עלולים להשליך על כל עתידו של הקטין, החל מהגיוס לצה"ל ועד צמצום האפשרויות בלימודים האקדמיים והשתלבות בשוק העבודה.

כבר משלב החקירה המשטרתית, האורנטציה היא שיקומית ולא עונשית, המטרה העיקרית היא שילובו בהליך שיקומי. עם זאת, שמירה על זכויות הקטין בחקירה הן קרטיות, חשיבות הייעוץ המשפטי, ליווי הקטין בחקירה ופגישתו בתחנת המשטרה הן הכרחיות, במקרים רבים נרמסו זכויות הקטין במסגרת החקירה המשטרתית אף על פי שהן מעוגנות בחוק הנוער, לטובת הצלחת תיק החקירה ע"י המשטרה, אין להפקיר את הקטין לבד במערכה ולסמוך על המשטרה שתמלא אחר חובותיה כלפי הקטין על פי חוק.

זכות היוועצות והיצוג ע"י עורך דין במהלך החקירה

חוק הנוער קובע כי הקטין זכאי ליעוץ משפטי בטרם החלה החקירה, הקטין יכול לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין ולדבר עם עורך הדין ביחידות ובפרטיות.

חובת החוקר להודיע לקטין על זכויותיו לרבות זכות ההיוועצות בטרם תחל החקירה, לחכות לעורך דינו של הקטין בטרם תחל החקירה ולאפשר קטין ייעוץ משפטי ראוי. בשונה מבגיר הקטין יכול להתייעץ עם אחד מהוריו או בן משפחה בגיר אחר לפני שהו נחקר, ולדרוש את נוכחותם במהלך החקירה.

החובה להודיע להורי הקטין על הכוונה לחקור אותו

חוק הנוער מחייב את המשטרה להודיע מהוריו של הקטין על החקירה, ובמקרה שלא ניתן למצוא את אחד מההורים בתוך פרק זמן סביר – להודיע על החקירה לבן משפחה אחר.

אם הקטין מתייצב במשטרה ביוזמתו או לצורך מתן עדות מבלי שנעצר לפני כן, קצין המשטרה מחויב להודיע על כך להוריו וליידע את הקטין על כך. זכותו של הקטין להתנגד לכך, אולם רק אם טענותיו כנגד יידוע הוריו סבירות, קצין המשטרה יקבל את התנגדותו ולא יודע להוריו על הימצאותו במשטרה.

הקטין יכול להביע התנגדות ליידוע הוריו גם אם נעצר והובא אל תחנת המשטרה, וקצין המשטרה מוסמך לאשר או לדחות את בקשתו בהתאם לנסיבות הרלוונטיות.

באילו נסיבות המשטרה יכולה לחקור קטין ללא הודעה על החקירה להוריו או לקרוב משפחה אחר?

ישנם מקרים שבהם ניתן לזמן קטין לחקירה ללא הודעה קודם לכן להוריו, וזאת במקרים שבהם ההודעה על החקירה עלולה להוביל לפגיעה בקטין עצמו או באדם אחר, וכן כאשר יש חשש לשיבוש הליכי החקירה או לפגיעה בביטחון המדינה. במקרה כזה, משך החקירה ללא ידיעת הורי הקטין לא יתארך מעבר לשמונה שעות.

רק כאשר שופט בית משפט מחוזי מאשר בקשה שלא להודיע על מעצרו של הקטין, או כאשר הוחלט לנקוט אמצעי חירום על ידי עובד סוציאלי, אין צורך ביידוע ההורים על החקירה והמעצר.

הזכות לנוכחות של אחד ההורים או בן משפחה אחר במהלך החקירה

בהתאם לחוק הנוער, הקטין זכאי להתייעץ עם אחד מהוריו או קרוב אחר לפני החקירה, ולבקש שיהיו נוכחים בחדר במהלך החקירה. חובת המשטרה לזמן את ההורים לחקירה, ונאסר על החוקרים לפתוח בהליך החקירתי לפני שהם מגיעים. במסגרת החקירה, לא יתאפר להורים להתערב ואף לא לצאת מחדר החקירה מבלי לקבל לכך אישור מחוקר הנוער.

מלבד זאת, לא ניתן לבצע את החקירה בשעות הלילה, אלא אם כן העבירה שבגינה נחשד וזומן לחקירה בוצעה ממש לפני שנעצר או עוכב לחקירה, וכן במקרים שבהם הקטין והוריו הסכימו להיחקר – ועד חצות הליל לכל היותר.

בכל שאלה בכל עת, מוזמנים לפנות אלינו דרך המייל או הטלפון.

לתיאום פגישת יעוץ צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן