עבירות המתה

עבירות ההמתה הן מן העבירות החמורות ביותר בחוק העונשין ונחשבות להפרות הקשות ביותר בזכותו של הפרט הן לשלמות הגוף והן לאוטונומיה על גופו וחייו.

בחודש יולי 2019 נכנסה לתוקפה רפורמה מתקנת לעבירות ההמתה והן חולקו לארבע רמות:

  • רצח בנסיבות מחמירות – עונש של מאסר עולם חובה.
  • רצח – בין אם בכוונה תחילה או בשל אדישות, שהעונש המירבי בגינו הוא מאסר עולם.
  • המתה באחריות מופחתת – שעונשה עד עשרים שנות מאסר, ועד חמש עשרה שנות מאסר כאשר הרוצח הוא קורבן של מסכת התעללות מתמשכת.
  • המתה בקלות דעת (כמו נהיגה פרועה  שהביאה לתאונה עם אבידות בנפש, או בנייה לא בטיחותית שהביאה לאסון שסופו מוות) – שעונשה עד 12 שנות מאסר.

החוק החדש הוא בבחינת שינוי יסודי ובנייה מחודשת של עבירות ההמתה. החוק החדש מאפשר לבתי המשפט להרשיע אדם ברצח ולגזור עליו מאסר עולם גם על מקרה שבו לא ניתן היה להוכיח כוונה להמית את הקורבן מראש מצידו משום שהתייחס “באדישות” לאפשרות שתוצאת מעשיו תהא הריגת אדם, מקרה שהיה מתאים לעבירת הריגה טרם התיקון הנ"ל. כלומר מעתה גם יסוד נפשי מסוג "אדישות" יהיה תחת עבירת הרצח.

טרם התיקון היסוד הנפשי הנדרש היה "כוונה תחילה".

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בעבירות המתה

בכל מקרה בו נחשדתם או הואשמתם בעבירת המתה, חובה להיעזר בעו”ד פלילי מנוסה שיידע להיות לצדכם מהרגע הראשון, וכאמור החקירה היא השלב הראשון בהליך הפלילי. ההבדל בין האמת המשפטית לאמת העובדתית הוא תהומי, החוקרים ינסו לטשטש את הבדל זה ולייצר מצג שווא בו מארג הראיות והעובדות למעשה מבססות סיגוי סביר להרשעה, החוקרים ינסו למשוך במילים, לשכנע במעורבות בעבירה ולאסוף עדויות וראיות. כל אמירה, תגובה או הודאה בזמן החקירה – גורליים להמשך ההליך הפלילי נגדך, כל החקירות לרבות הודעות שנגבות מעדים מתועדות וידאו ואדיו גם לשפת הגוף יש משמעות משכך, כל מה שתאמר ותעשה בחקירתך עשוי לשמש נגדך בבית המשפט, לכן ניהול נכון ובניית אסטרטגיה כבר מהשלבים הראשונים של החקירה יכול להוות שלב אל חזור,

היוועצות בעו”ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך הן משלב החקירה ועד לשלב המשפט המתנהל נגדך. חשוב שיהיה עורך הדין לייצג ולדאוג לאינטרסים ויוכל לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא ובמקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בהליכים פליליים, לרבות בעבירות רצח והריגה, שומר באדיקות על הזכויות והאינטרסים של לקוחותיו. במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין רצח או הריגה – פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-3002002, ובטרם תחילת החקירה.  אנו שמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. המשרד פועל 24/7 ועורך דןין מהמשרד יגיע לתחנת המשטרה ללא דיחוי.

לתיאום פגישת יעוץ צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן