עבירות סמים

על אף התהליך שעובר המחוקק ביחסו לסמים הקלים, עדיין הענישה בצידן מהחמורות ביותר בספר החוקים בישראל. אם הנכם חשודים באחת מעבירות הסמים, גם אם בתחילה יציג זאת החוקר כחקירה "קלה וקצרה" מומלץ מאוד לפנות לעורך דין פלילי בטרם תגיבו לחשדות, יעוץ איכותי וטוב יעשה את ההבדל עבורכם בין אם תיענשו במאסר בפועל לבין אם תסיימו את הפרשה ללא כל נזק משפטי.

עבירת סמים: ההבדל בין החזקת סם לשימוש עצמי לבין סחר בסמים

עבירות הסמים מחולקות על פי חומרתן, החזקת סם לשימוש עצמי הינה העבירה הקלה יותר מבין כל עבירות הסמים והעונש בגינה הוא עד 3 שנות מאסר. המשטרה אינה אוכפת עבירה זו, ובמיוחד עם מודל הקנסות החדש, באם מוגש כתב אישום בגין עבירה זו אינה תהייה העבירה היחידה בכתב האישום לרוב, ואולם עבירה של סחר בסמים על סוגיה (גידול סם, ייבוא וייצוא של סם) נתפסת כחמורה מאוד וננקטים מאמצים רבים על מנת למגר אותה. הענישה בגין עבירה זו היא עד 20 שנות מאסר. המשטרה משקיעה מאמצים כבירים לחשיפת עבירות אלו, שכן בעבירות אלא אין מתלונן קלאסי, אין קורבן עבירה קלאסי.

ואולם בנסיבות מסוימות גם אם אדם החזיק סם לשימוש עצמי, המשטרה תחשוד בהם בסחר סמים וההבדל הוא משמעותי ביותר. כך למשל, אם בתצפית נצפת העברת הסם מאחד לשני, הכמות וסוג הסם הוא משני, ואינו יסוד בהוכחת עבירת סחר בסם. החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד, וכך נקבע רף גם בסוגי סמים אחרים בין צריכה עצמית ובין החזקה שלא לצריכה עצמית. הענישה בעבירות מסוג זה לעיתים חמורה, המדינה רואה בעבירות מסוג זה "מכת מדינה" ומבקשת להילחם בה בדרך של ענישה מוחשית כלפי המבצעים.

דווקא בעבירות מסוג זה לגרסא בחקירה המשטרתית חשיבות מהותית והיא יכולה לשנות את סווג העבירה על אף משקל הסם שנתפס. חשוב להבין כי במידה והנכם מואשמים בעבירת סמים, הנכם חשופים לעונש מאסר ממושך. לכן, לא כדאי לקחת סיכונים מיותרים וכדאי מאוד שעו"ד פלילי ייצג אתכם.

לתיאום פגישת יעוץ צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן