תאונת דרכים

תאונות הדרכים  בין כלי רכב הן דבר שמתרחש מידי יום בכבישי הארץ, תאונות בין רכבים, הולכי רגל  ואיבוד שליטה פגיעה עצמית  ונזק לרכוש.

מידת הענישה במקרים אלה נקבעת לרוב לפי סיווג התאונה, חומרתה, תוצאותיה ועברו התעברותי של הנהג.

מומלץ להיוועץ עם עורך דין תעבורה מיד u בסמוך לאירוע , בטרם מסגרתם כל גרסה לאיש משטרה, אשר בבוא היום יכולה לסבך אתכם. בנוסף ניתן לבדוק אפשרות להזמנת בוחן תנועה מטעמנו, לרוב בוחן תנועה משטרתי בעברו,  אשר יגיע למקום התאונה באופן מיידי, יתעד את הראיות ויאסוף  ראיות הגנה אשר בסופו של יום יכולות להיות ראיות מכריעות. להלן מספר דוגמאות לכתבי אישום אפשריים:

כתב אישום בתאונת דרכים עם נפגעים:

מדובר למעשה בכל תאונת דרכים בה אחד המעורבים טוען כי ניזוק בגופו כתוצאה מהתאונה, מיד עם דיווח על התאונה, תיפתח חקירה משטרתית, היה ובמסגרת החקירה תגיע המשטרה למסקנה כי הנהג נהג ברשלנות או קלות דעת, תמליץ היחידה החוקרת לתביעה להגיש כתב אישום תאונות דרכים כנגד הנהג. הדבר יכול לגרור פסילה מנהלית לתקופות משתנות.

ענישה–   משתנה בהתאם לחומרת הנזק הגופני שנגרם, אך מדובר בפסילה רישיון הנהיגה שתנוע בין חודשים ספורים ועד שנה.

הייתי מעורב בתאונה, מה עליי לעשות

לעצור את הרכב במקום התאונה או בסמוך אליו, להגיש עזרה בהתאם ליכולתו והכשרתו להזעיק עזרה, דהיינו לדווח למד"א על התאונה, מסרו את פרטיכם לשוטרים שיגיעו למקום התאונה

במידה וגם אתם נפגעתם, גשו לקבלת טיפול רפואי בסמוך למועד התאונה, יש לקבל אישור משטרה על התאונה, מיד לאחר מכן ובטרם תמסרו גרסה במשטרה, פנו לעורך דין שיבחן את נסיבות האירוע, ישמע את גרסתכם לקרות התאונה ואפשרות מניעתה.

כתב אישום בתאונת דרכים קטלנית :

תאונות שבגינן נהרג אדם. תיק החקירה המשטרתי עובר לפרקליטות לשם הגשת כתב אישום. באופן אוטומטי נפסל רישיון הנהג, פסילה מנהלית, ל-90 יום, במקרים מסוימים עת לתום ההליכים המשפטיים כנגד הנהג.

פסילה מנהלית במקרה זה אין שיקול דעת לקצין והחוק  מחייב אותו לפסול את הנהג ל 90 ימים.

ענישה– מאסר ל-חצי שנה עד 3 שנים, יחד עם רכיבים נלווים,  מלבד המאסר רישיון הנהג נפסל למינימום של 3 שנים.

הייתי מעורב בתאונה, מה עליי לעשות

לעצור את הרכב במקום התאונה או בסמוך אליו, להגיש עזרה בהתאם ליכולתו והכשרתו להזעיק עזרה, דהיינו לדווח למד"א על התאונה, מסרו את פרטיכם לשוטרים שיגיעו למקום התאונה, פנו מייד לייעוץ משפטי, עורך דין המתמחה בתעבורה ישקול במהירות את האפשרות להבאת בוחן תנועה למקום התאונה, לשם איסוף ראיות וגיבוש חוות דעת.

נהג אשר עשה תאונה ונפגעו בה אנשים זה עדיין לא אומר שהוא עבר עבירה, לא מן הנמנע כי הנהג נהג בהתאם לחוק והתאונה הייתה תאונה בלי נמנעת בנסיבות העניין.

רוב כתבי האישום בתאונות דרכים מייחסים לנאשמים נהיגה רשלנית, שימוש בסעיף זה בא  להחמיר עם נאשמים, על אף שמקרים רבים מתאים יותר לנהיגה בחוסר זהירות, ההבדל כמובן בא לידי ביטוי בענישה, בעבירה של נהיגה בחוסר זהירות אין למשל חובת פסילת רישיון נהיגה בצידה.

תאונת דרכים פגע וברח

עבירת ההפקרה הידועה גם כ "פגע וברח" נחשבת לאחת מן העבירות החמורות ביותר בדיני התעבורה.

סעיף 64 א לפקודת התעבורה קובע:

64א. (א) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, אשר היה עליו לדעת כי בתאונה נפגע אדם או עשוי היה להיפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה ולהזעיק עזרה, דינו – מאסר שלוש שנים.

(ב) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב לו ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה, או עצר כאמור ולא הזעיק עזרה, דינו – מאסר שבע שנים.

(ג) נוהג רכב המעורב בתאונה שבה נגרמה לאדם חבלה חמורה או שבה נהרג אדם, ולא עצר או לא הזעיק עזרה כאמור בסעיף קטן (ב), דינו – מאסר 14 שנים.

(ד) החליט בית המשפט להטיל על אדם עונש מאסר לפי סעיף קטן (ב) או (ג), לא ייתן עליו צו מבחן, אלא מטעמים מיוחדים שיירשמו, ולא יטיל עליו מאסר על-תנאי בין כעונש יחיד ובין כעונש נוסף.

(ה) בסעיף זה, "הזעיק עזרה" – הושיט עזרה מתאימה בהתאם לנסיבות המקרה ולמקום התאונה, ובכלל זה, בהתאם לנסיבות המקרה, הזעיק את גופי ההצלה המקצועיים הנחוצים למקום התאונה, המתין ליד
הנפגע עד להגעתם, דאג למניעת כל נזק נוסף לנפגע ככל יכולתו והגיש לנפגע עזרה ראשונה אם ביכולתו להגישה על פי הכשרתו.

בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לעבירת הפגע וברח היות ומדובר בעבירה לא מוסרית בה אדם בורח במקום שיכל לעזור לנפגע ולהצילו.

כתב אישום בתאונת דרכים הינו נושא מורכב מאוד, הכולל חוות דעת, שרטוטים, הודעות של עדי ראיה, מצלמות אבטחה וחומרי חקירה רבים, ניהול נכון של האירוע יכול להיות ההבדל בין מאסר בפעול מאחורי סורג ובריח ובין ביטול אישום או ענישה זניחה.

במקרה של כתב אישום כנגדכם רצוי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתעבורה, אשר יבחן את חומר החקירה, יעמיד לרשותכם במקרה הצורך בוחן פרטי וימצא את קו ההגנה האידאלי עבורכם.

ייעוץ מוקדם בשלבים הראשוניים ככל האפשר מתחילתו של האירוע יכול להיות קריטי להמשך ההליכים.

אם קיבלת כתב אישום על תאונת דרכים או היית מעורב בתאונה וזומנת לחקירה, פנה אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני.

מוזמנים לפנות אילנו בכל שאלה בכל עת, במייל או בטלפון.

לתיאום פגישת יעוץ צור קשר ונשוב אליך בהקדם

דילוג לתוכן